Spider-Man påverkad av attentatet mot WTC

En talesman för Sony berättade för SCI FI Wire att man nu håller på att göra ingrepp i kommande "Spider-Man", för att ta bort alla bilder på World Trade Center. Samtidigt har man även dragit tillbaka den teaser-trailern som var planerad att visas nu till helgen. I sekvensen använder sig Spider-Man av sin nätvätska för att fånga en helikopter full av fiender i ett massivt spindernät mellan det södra och norra tornet i World Trade Center.



Dock kommer detta inte påverka själva handlingen eller flytet i filmen, då just den scenen inte är med i den riktiga filmen, utan endast är extramaterial för att hypa projektet.
Dock tillade talesmannen att varken attentatet den 11 september 2001 eller förändringarna i teasertrailern kommer att påverka den beräknade USA-premiären den 3 maj 2002.
Man har redan klippt ihop en ny trailer och nya posters har designats. Dock finns det inga uppgifter på när dessa kommer att släppas.

Csaba Perlenberg

Kommentarer