Poliser i topp.

Polisactionrullen "S.W.A.T." med Samuel L. Jackson, Colin Farrell, LL Cool J och Michelle Rodriguez, haffade förstaplatsen på den amerikanska biotoppen med $37 miljoner under helgen.


"Freaky Friday", nyinspelningen av filmen med samma namn från 1976, fick överraskande positiva recensioner och publiken kom.


$22.3 miljoner drog filmen in under helgen och sedan premiären i onsdags, har intäkterna blivit $33.2 miljoner.


$15.1 miljoner räckte till en tredjeplats för förra veckans etta, "American Wedding", men desto värre gick det för "Gigli".


Den romantiska thrillern med Jennifer Lopez och Ben Affleck lyckades under sin andra vecka inte hålla sig kvar på topp 10-listan och ser ut att bli en av tidernas största ekonomiska fiaskon.


Så här ser helgens box office-siffror ut:

1. S.W.A.T., $37 miljoner
2. Freaky Friday, $22.3 miljoner
3. American Wedding, $15.1 miljoner
4. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, $13.1 miljoner
5. Seabiscuit, $11.9 miljoner
6. Spy Kids 3-D: Game Over, $10.1 miljoner
7. Bad Boys II, $6 miljoner
8. Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life, $5.2 miljoner
9. Finding Nemo, $2.5 miljoner
10. Terminator 3: Rise of the Machines, $1.6 miljoner

Nikita Averin Kronlund

Kommentarer