XXX2 blir av - men vem kommer regissera?

Revolution Studios har annonserat att "XXX2", uppföljaren till Bond-klonen "XXX som blev en enorm succé främst i hemlandet USA, kommer att bli av. Men vem det blir som kommer regissera spektaklet, hänger fortfarande i luften.




Rob Cohen som regisserade ettan, har första tjing, men under sommaren, så har Cohen scoutat möjliga inspelningsplatser för "Stealth", en actionrulle för Columbia Pictures, som dock ännu inte har något startdatum.


Just detta datum är det allt hänger på; "XXX2" ska spelas in under 2004 med siktet på en premiär under 2005 och om "Stealth" får klartecken, så kommer de två inspelningarna krocka och Cohen verkar vara mer sugen på det senare projektet.




Om Cohen skulle backa ur, så har man ett äss i rockärmen - nämligen Lee Tamahori ("Die Another Day") som redan för diskussioner angående projektet med filmens producenter.

Nikita Averin Kronlund

Kommentarer