Underjorden högst upp i topp under helgen.

Blandar man actionscenerna i "The Matrix" med en handling som är en kombination mellan "Blade" och "Romeo + Juliet" och kastar in ett par varulvar i leken, så har man receptet på filmen som bet sig tag i förstaplatsen på biotoppen i USA i helgen, "Underworld". Vampyr/varulvsactionrullen med en läderklädd Kate Beckinsale i huvudrollen var överlägsen med sina $22 miljoner.




"The Fighting Temptations", den musikspäckade romatiska komedin med Cuba Gooding Jr. och Beyoncé Knowles i huvudrollerna lyckades kliva in på andra plats med $13.2 miljoner.


Hack i häl återfanns nykomling #3, "Secondhand Lions", ett drama med Michael Caine, Robert Duvall och Haley Joel Osment drog in $12.9.


Inte riktigt lika bra, men ändå dugligt gick det för rysaren "Cold Creek Manor", med Dennis Quaid och Sharon Stone. $8.3 miljoner räckte till femteplatsen.




Förra veckans etta "Once Upon a Time in Mexico" tappade visserligen tre placeringar, men $11.5 nya miljoner innebär att filmen nu håvat in finfina $41.4 miljoner.




Betydligt värre gick det för Woody Allen i helgen. Hans nya "Anything Else" klarade sig inte ens in på topp-10-listan med sina $1.7 miljoner. "Anything Else" hade den sämsta öppninghelgen av de Allen-filmer som gjorts under samarbetet med DreamWorks SKG.








Hela topp-10-listan ser ut på detta vis:




1. Underworld, $22 miljoner


2. The Fighting Temptations, $13.2 miljoner


3. Secondhand Lions, $12.9 miljoner


4. Once Upon a Time in Mexico, $11.5 miljoner


5. Cold Creek Manor, $8.3 miljoner


6. Matchstick Men, $7.8 miljoner


7. Cabin Fever, $3.9 miljoner


8. Dickie Roberts: Former Child Star, $3.8 miljoner


9. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, $3.5 miljoner


10. Lost in Translation, $2.8 miljoner

Nikita Averin Kronlund

Kommentarer