Avi Arad snackar Marvel-rullar!

I en intervju med MTV pratade Marvel-bossen Avi Arad om kommande superhjältefilmer. En hel del nyheter bjöds det på, här är ett urval:



* Stan Lee fortsätter med sina cameos, han är med i "Fantastic Four" och kommer även att vara med i "X-Men 3".



* Det kommer att göras två spin-offs från "X-Men"-serien: Filmen om "Wolverine" planeras komma 2007/2008 och kommer att ha Hugh Jackman i huvudrollen. Dessutom kommer en mindre film om Magneto, där förhoppningsvis Ian McKellen kommer att reprisera sin roll under delar av filmen.



* Dylan Baker kommer att reprisera sin roll som Dr. Curt Connors i "Spider-Man 3". Enligt Arad är det för att förbereda ett eventuellt möte mellan Spidde och The Lizard i en kommande film.



Efter "Spider-Man 3" är det mer oklart med releaser. En sak som är säker är att Marvel själva kommer att göra film, med Paramount som initial distributör av de första tio(10!) filmerna (varav vissa kommer att vara uppföljare). Några titlar som nämns är "Nick Fury", "The Ant-Man", "Dr. Strange" och "Black Panther".



Som om dessa inte vore nog finns det även långt skridna planer på vilka som ska regissera och medverka i filmer som "Captain America" och "Silver Surfer". Klart är att Galactus kommer att medverka i den senare.



Andra filmer på gång från Marvel inom den närmaste framtiden: "Iron Man", "Punisher 2", "Cloak and Dagger", "Iron Fist", "Luke Cage", "Thor", "Deathlok" och "Namor".



Det blir många superhjältar på vita duken de närmaste åren...



Läs hela intervjun här.

Fredrik Liljegren, chefredaktör

Kommentarer