Mark Miller har mycket färg i pennan

Efter framgången med "Sin City" och "300" står Frank Miller-alster högt i kurs och redan nu är två filmer på gång som baseras på Millers graphic novels:

"Wanted" handlar om en ung man som upptäcker att hans far är en ökänd lönnmördare. När fadern mördas blir den unge mannen lejad och tränad för att ta upp mördandet. I rollistan finns Morgan Freeman och Angelina Jolie.

"Ronin" utspelar sig i ett post-apokalyptiskt New York bebott av mutanter. Där föds Billy Challas utan armar, men får genom ett erbjudande från ett företag chansen att bli en cyborg-ronin. "Ronin" ska även innehålla demoner och magiska svärd. Darren Aronofsky (The Fountain) var tidigare inblandad i projektet men nu ligger ansvaret hos producenten för "300", Gianni Nunnari.

Stefan Björnlund

Kommentarer