Dark Tower, The

  • Svensk titel: Dark Tower, The
  • Originaltitel: The Dark Tower
  • Release (Bio): 2017-08-16
  • Tagline: There are other worlds than these
  • IMDb: Dark Tower, The

Handling

Det finns andra världar än dessa. Stephen Kings böcker om det mörka tornet har äntligen hittat till den vita duken. Den siste revolvermannen, Roland Deschain, är fast i en evig kamp mot Walter O’Dim, även känd som mannen i svart. Roland är fast besluten att stoppa honom från att ta över det mörka tornet. Med världarnas öde på spel kommer gott och ont att drabba samman i den slutgiltiga striden, där enbart Roland står mellan mannen i svart och universums överlevnad

 

Medverkande

  • Idris Elba - Skådespelare - Roland Deschain / The Gunslinger
  • Matthew McConaughey - Skådespelare - Walter O’Dim / Man in Black
  • Abbey Lee - Skådespelare - Tirana
  • Katheryn Winnick - Skådespelare - Laurie Chambers
  • Jackie Earle Haley - Skådespelare - Sayre
  • Tom Taylor - Skådespelare - Jake Chambers
  • Dennis Haysbert - Skådespelare
  • Alex McGregor - Skådespelare - Susan Delgado
  • Nicholas Hamilton - Skådespelare - Lucas Hanson
  • Claudia Kim - Skådespelare - Arra Champignon
  • Fran Kranz - Skådespelare - Pimli
  • José Zúñiga - Skådespelare - Dr. Hotchkiss
  • Victoria Nowak - Skådespelare - Injured Child
  • Michael Barbieri - Skådespelare - Timmy
  • Ben Gavin - Skådespelare - Soldier
  • Karl Thaning - Skådespelare - Elmer Chambers
  • Sara Cicilian - Skådespelare - Drunk Girl
  • Lara Adine Lipschitz - Skådespelare - Nurse
  • Ella Gabriel - Skådespelare - Rose
  • Jabari Gray - Skådespelare - Bystander
  • Eva Kaminsky - Skådespelare - Jill
  • Paul Riley Fox - Skådespelare - Militia
  • Kenneth Fok - Skådespelare - Johnny
  • Adison Eisenberg - Skådespelare - Daughter
  • Mark Elderkin - Skådespelare - Rat Man
  • Joe Vaz - Skådespelare - Worker Taheen
  • Christopher Stein - Skådespelare - Big Guard
  • Andre Robinson - Skådespelare - Boy in the Park
  • Alfredo Narciso - Skådespelare
  • Dan Hirst - Skådespelare - Village Engineer
  • Naomi Poremba - Skådespelare - Park Kid
  • Savana Tardieu - Skådespelare - Breaker Kid
  • Zak Rowlands - Skådespelare - Taheen Tech
  • Christiaan Schoombie - Skådespelare - Young Reactor Man
  • Dominique Danielle - Skådespelare - Scared Woman
  • David Casper Smith - Skådespelare - Imperial Vampire
  • Nicholas Pauling - Skådespelare - Lon
  • De-Wet Nagel - Skådespelare - Taheen Tech
  • Keci Eatock - Skådespelare - Vampire Girl
  • Jake Greenlee - Skådespelare - Tom Chambers
  • Jay-Jay Botha - Skådespelare - Cult follower
  • Marmee Cosico - Skådespelare - Chinatown Pedestrian
  • Robbie McLean - Skådespelare - Toby
  • Bill Walters - Skådespelare - Homeless Man in Alley
  • Samantha Willoughby - Skådespelare - Vampire
  • Alan Edward Bell - Editor
  • Nikolaj Arcel - Director
  • Nikolaj Arcel - Screenplay
  • Akiva Goldsman - Screenplay
  • Anders Thomas Jensen - Screenplay
  • Jeff Pinkner - Screenplay
  • Stephen King - Novel
  • Ron Howard - Producer
  • G. Mac Brown - Executive Producer
  • Cheryl Eatock - Line Producer
  • Akiva Goldsman - Producer
  • Brian Grazer - Producer
  • Trish Hofmann - Executive Producer
  • Stephen King - Producer
  • Erica Huggins - Executive Producer
  • Anders Thomas Jensen - Executive Producer
  • Jeff Pinkner - Executive Producer
  • David H. Venghaus Jr. - Associate Producer
  • Junkie XL - Original Music Composer
  • Rasmus Videbæk - Director of Photography
  • Dan Zimmerman - Editor
  • Marisol Roncali - Casting
  • Mary Vernieu - Casting
  • Christopher Glass - Production Design
  • Oliver Scholl - Production Design
  • Audra Avery - Art Direction
  • Yuri Bartoli - Art Direction
  • Patrick O'Connor - Art Direction
  • Catherine Palmer - Art Direction
  • Trevor Goring - Storyboard Designer
  • Duncan Foster - Conceptual Design
  • Anneke Botha - Set Decoration
  • Rosemary Brandenburg - Set Decoration
  • Trish Summerville - Costume Design
  • Madelein Krugell - Key Hair Stylist
  • Megan Tanner - Makeup Artist
  • C. Scott Baker - Set Designer
  • Nico Louw - Sound Mixer
  • Michael J. Broomberg - Foley
  • Guy Hodgen - Camera Operator
  • Sachin Mathew - Animation
  • Ryan Chavez - First Assistant Editor
  • Lara Khachooni - Assistant Editor
  • Joe Krenzer - Assistant Editor
  • Rachel Watson - Assistant Editor
  • Jimmy McBride - Tailor
  • Sven Vosloo - Camera Operator
  • Oliver Wilter - Gaffer
  • Guy Potgieter - Supervising Art Director
  • Brad Ricker - Supervising Art Director
  • Felicity Bowring - Hairstylist
  • Felicity Bowring - Makeup Artist
  • Ruth G. Carsch - Key Hair Stylist
  • Jules Holdren - Hairstylist
  • Jennifer Jefferson - Hairstylist
  • Ann Pala - Makeup Department Head
  • Nadine Prigge - Makeup Department Head
  • Nadine Prigge - Hair Department Head
  • Nancy Tong - Hair Department Head
  • Marika Weber - Key Makeup Artist
  • Marika Weber - Key Hair Stylist
  • Adam Brightman - Unit Production Manager
  • Marc A. Hammer - Unit Production Manager
  • Carol Heij - Production Manager
  • Trish Hofmann - Unit Production Manager
  • Kelly Todd - Production Supervisor
  • Hercules Malan - Assistant Director
  • Isabel Martens - Second Assistant Director
  • David H. Venghaus Jr. - First Assistant Director
  • Kimberly Asa - Art Department Coordinator
  • Laurent Ben-Mimoun - Conceptual Illustrator
  • Liz Chancey - Art Department Assistant
  • Collin Grant - Storyboard Designer
  • Anthony Liberatore - Storyboard Designer
  • Kyle Marchiafava - Set Dresser
  • Etienne Maree - Set Dresser
  • Abner Marín - Creature Design
  • Jeffrey D. McDonald - Assistant Art Director
  • David Meyer - Set Designer
  • David M. Milstien - Leadman
  • Thomas A. Nelson - Storyboard Designer
  • Josh Roth - Property Master
  • Juan Sanchez - Assistant Art Director
  • Malwande Sigabi - Set Designer
  • Pravika Singh - Set Designer
  • Christo Strydom - Art Department Coordinator
  • Dan Sweetman - Storyboard Designer
  • Sam Tung - Storyboard Designer
  • Kerry van Lillenveld - Property Master
  • Lisa Van Velden - Set Designer
  • Tom Caton - Boom Operator
  • Libero Colimberti - Boom Operator
  • Kira Smith - Boom Operator
  • Sarah Bourgeois - Assistant Sound Editor
  • Chris Diebold - Sound Effects Editor
  • Lee Gilmore - Sound Effects Editor
  • Ralph Osborn - Dialogue Editor
  • Jeremy Peirson - Supervising Sound Editor
  • Mark Weingarten - Sound Mixer
  • Peter Schneider - Sound Mixer
  • Burt Dalton - Special Effects Coordinator
  • Nathan Barris - Fight Choreographer
  • Myra 'Dakota' Bown - Stunts
  • Nikki Brower - Stunts
  • Eric Brown - Stunts
  • Peter Bucossi - Stunt Coordinator
  • Mike Burke - Stunts
  • Kabelo Bouga Chalatsane - Stunts
  • Jacques du Plessis - Stunts
  • Dewaldt Du Preez - Stunts
  • Jake Eavey - Stunts
  • Toni Jean Erasmus - Stunts
  • Matt Esof - Stunts
  • Brenda Firmani - Stunts
  • Jim Ford - Stunts
  • Warren Germishuys - Stunts
  • Damian Green - Stunts
  • Kerry Gregg - Stunt Coordinator
  • Garrett Hammond - Stunts
  • Paul Hampshire - Stunts
  • Greg Harvey - Stunts
  • Jenna Hellmuth - Stunts
  • Dan Hirst - Stunts
  • Jermaine Holt - Stunts
  • Grant Hulley - Stunt Coordinator
  • Allen Irwin - Stunts
  • Ben Jenkin - Stunts
  • Malin Kirjonen - Stunts
  • Hiro Koda - Stunts
  • Shane John Kruger - Stunts
  • Tim Lajcik - Stunts
  • Roberto Lopez - Stunts
  • Emmanuel Manzanares - Fight Choreographer
  • Alwyn Marx - Stunts
  • James Northrup - Stunts
  • Larry Nuñez - Stunts
  • Travis Parker - Stunts
  • J.J. Perry - Stunt Coordinator
  • Christopher Place - Stunts
  • Thomas Place - Stunts
  • Vlad Rimburg - Stunts
  • Troy Robinson - Stunts
  • Noah Schultz - Stunts
  • Rose Sias - Stunts
  • Robbie P Smith - Stunts
  • Frans Steyn - Stunts
  • Nuo Sun - Stunts
  • Taheen Tracker - Stunts
  • Ross Van Der Walt - Stunts
  • Matthew Van Leeve - Stunts
  • Shawn Van Zyl - Stunts
  • Ian Williamson - Stunts
  • Mitchell Amundsen - Director of Photography
  • Paul Avery - Best Boy Electric
  • Eric Boncher - Gaffer
  • David Emmerichs - Steadicam Operator
  • David Emmerichs - Camera Operator
  • Pete Escobar - Grip
  • Frank Gardner - First Assistant Camera
  • Jed Harris - Electrician
  • Justin Holdsworth - Gaffer
  • Rob Koch - First Assistant Camera
  • Selemani Mahango - Electrician
  • Nasmie Majiet - Key Grip
  • Riyaad Majiet - Dolly Grip
  • Moses Makateng - Electrician
  • Matthew Pebler - Camera Operator
  • Sarel Pretorius - Camera Operator
  • Rob Riccobono - Best Boy Electric
  • Jim Shelton - Key Grip
  • Adam Sudtell - Key Grip
  • Alex Worster - First Assistant Camera
  • Mike Yurich - Key Grip
  • Shane Richards - Animation
  • Valentina Aulisi - Key Costumer
  • Joseph Cigliano - Costume Supervisor
  • Sarah Dano - Set Costumer
  • Mia Hofmann - Costume Supervisor
  • Tim McKelvey - Wardrobe Supervisor
  • Kelly Porter - Costume Supervisor
  • Rudy Rojas - Set Costumer
  • Matthew Bernstein - Location Manager
  • Steven Carbajal - Location Manager
  • Patty Carey - Location Scout
  • Peter Costelli - Location Manager
  • Deon Du Preez - Location Manager
  • John Rakich - Location Scout
  • Jonathan Beard - Orchestrator
  • Jordan Cox - Music
  • Morag Cameron - Script Supervisor
  • Bernard L. Eatmon - Script Supervisor
  • Susan Hegarty - Dialect Coach
  • Susan Malerstein - Script Supervisor
  • Carla Meyer - Dialect Coach
  • Carien Schutte - Script Supervisor
  • Sarah Sprague - Production Coordinator
  • Dezi Rorich - Unit Publicist
  • Neil Swain - Dialect Coach
  • James Luccarda - Location Scout