Extraction

  • Svensk titel: Extraction
  • Originaltitel: Extraction
  • Speltid (min): 116
  • Release (Streaming): 2020-04-24 (Netflix)
  • Tagline: When the mission ends, redemption begins
  • IMDb: Extraction

Handling

En förhärdad legosoldat får tillfället att rannsaka sig själv när han skickas till Bangladesh för att rädda en knarkbarons kidnappade son.

Medverkande

  • Chris Hemsworth - Skådespelare - Tyler Rake
  • Rudhraksh Jaiswal - Skådespelare - Ovi Mahajan
  • Randeep Hooda - Skådespelare - Saju
  • Golshifteh Farahani - Skådespelare - Nik Khan
  • Pankaj Tripathi - Skådespelare - Ovi Mahajan Sr.
  • David Harbour - Skådespelare - Gaspar
  • Bryon Lerum - Skådespelare - Rake's Son
  • Ryder Lerum - Skådespelare - Rake's Son
  • Shivam Vichare - Skådespelare - Sachin
  • Piyush Khati - Skådespelare - Arjun
  • Sara Rumao - Skådespelare - Cute Girl
  • Aarti Kulkarni - Skådespelare - Pari - Ovi's Maid
  • Umakant Patil - Skådespelare - Cop #1 Candie's Cafe
  • Praveen Indu - Skådespelare - Cop #2 Candie's Cafe
  • Swapnil Kokam - Skådespelare - Prison Guard
  • Neha Mahajan - Skådespelare - Neysa
  • Pallas Prajapati - Skådespelare - Aarav
  • Shazia Naz Gill - Skådespelare - Saju's Housekeeper
  • Rob Collins - Skådespelare - Rata
  • Wayne Blair - Skådespelare - Koen
  • Adam Bessa - Skådespelare - Yaz Kahn
  • Sam Hargrave - Skådespelare - Gaetan
  • Rayna Campbell - Skådespelare - Radio Tech - Nik's Crew
  • Patrick Newall - Skådespelare - Merc
  • Chris Jai Alex - Skådespelare - Thiago
  • Vonzell Carter - Skådespelare - Jose
  • Héctor Andreu - Skådespelare - Additional Tech - Nik's Crew
  • Priyanshu Painyuli - Skådespelare - Amir Asif
  • Sumeet Thakur - Skådespelare - Kalam - Kidnapper #1
  • Projoy Majumdar - Skådespelare - Raju - Kidnapper #2
  • Sounak Kundu - Skådespelare - Jersey Guard
  • Pabitra Mondal - Skådespelare - Chinese Rifle Boy
  • Abhinav Srivastana - Skådespelare - Rooftop Boy
  • Suraj Rikame - Skådespelare - Farhad
  • Sudipto Ballav - Skådespelare - Shadek
  • Shataf Figar - Skådespelare - Silver-haired Colonel
  • Kundan Roy - Skådespelare - Car Crash Cop
  • Amritpal Singh - Skådespelare - Stunt Elite Police
  • Yatendra Bahuguna - Skådespelare - Hotel Clerk
  • Debapriya Saha - Skådespelare - Apon
  • Sujay Mondal - Skådespelare - Gopi's Gang Member #1
  • Surojit Mondal - Skådespelare - Gopi's Gang Member #2
  • Raj Santra - Skådespelare - Gopi's Gang Member #3
  • Anup Sharma - Skådespelare - Blockade Commander
  • Christopher Romrell - Skådespelare - Mercenary #1
  • Craig 'Chili' Palmer - Skådespelare - Mercenary #2
  • Michael Lehr - Skådespelare - Mercenary #3
  • Brandon McClary - Skådespelare - Mercenary #4
  • Mutaza Khatawala - Skådespelare - Gunner #1
  • Alejandro Anduze - Skådespelare - Pilot - Helicopter
  • Aditya Paul - Skådespelare - Vocalist #1 - Band Candie's Cafe
  • Shreya Vivek - Skådespelare - Vocalist #2 - Band Candie's Cafe
  • Sharan Gulati - Skådespelare - Guitarist #1 - Band Candie's Cafe
  • Shitij Gulati - Skådespelare - Guitarist #2 - Band Candie's Cafe
  • Akshat Pathak - Skådespelare - Drummer - Band Candie's Cafe
  • Tejeshwar Singh Mann - Skådespelare - Misc. Player - Band Candie's Cafe
  • Philip Ivey - Production Design
  • Sarah Halley Finn - Casting
  • Charlie Revai - Supervising Art Director
  • Newton Thomas Sigel - Director of Photography
  • Mark Owen Forker - Visual Effects Supervisor
  • Anthony Russo - Producer
  • Anthony Russo - Story
  • Joe Russo - Screenplay
  • Joe Russo - Producer
  • Joe Russo - Story
  • Peter B. Ellis - Editor
  • Benoît Jaubert - Line Producer
  • Wang Zhonglei - Executive Producer
  • Lek Chaiyan Chunsuttiwat - Art Direction
  • Chris Hemsworth - Producer
  • Eric Gitter - Producer
  • Pravesh Sahni - Co-Producer
  • Jon Mallard - First Assistant Director
  • Wang Zhongjun - Executive Producer
  • Stan Salfas - Additional Editor
  • Henry Jackman - Original Music Composer
  • Sanjay Kumar - Production Supervisor
  • Rangsan 'Rang' Rangsimaporn - Special Effects Supervisor
  • Nicholas Simon - Line Producer
  • Bojana Nikitović - Costume Designer
  • Todd Makurath - Executive Producer
  • Benjamin Grayson - Co-Producer
  • Sam Hargrave - Director
  • Eric Hedayat - Unit Production Manager
  • Eric Hedayat - Co-Producer
  • Guntis Sics - Sound Mixer
  • Patrick Newall - Executive Producer
  • Patrick Newall - Unit Production Manager
  • Donald Flick - Sound Effects Editor
  • Lauren Oliver - Hair Assistant
  • Thayr Harris - Stunt Coordinator
  • Thayr Harris - Second Unit Director
  • Simon Christidis - Underwater Director of Photography
  • Kelly Gallagher - Co-Producer
  • Rick Owens - Foley Artist
  • Harrison Yurkiw - Art Direction
  • Bobby Holland Hanton - Stunt Double
  • Witoon Suanyai - Set Decoration
  • Jasin Boland - Still Photographer
  • Tim Pedegana - Post Production Supervisor
  • David Tickell - Gaffer
  • Mary Barltrop - Location Manager
  • Mike Larocca - Producer
  • Josh Gold - Sound Designer
  • Nicholas Dare - Set Designer
  • Kristin Witcombe - Script Supervisor
  • Keith Walters - Property Master
  • Brian Cox - Special Effects Supervisor
  • Mark Binder - Sound Designer
  • Mark Binder - Sound Re-Recording Mixer
  • Mark Binder - Sound Supervisor
  • Matteo Silvi - Makeup Department Head
  • Matteo Silvi - Makeup Designer
  • Peter Schwerin - Producer
  • Lee Cleary - First Assistant Director
  • Luca Vannella - Hair Department Head
  • Luca Vannella - Hair Designer
  • Raweeporn 'Non' Srimonju - Production Supervisor
  • Daniel Stevens - Stunt Coordinator
  • Michael Lehr - Fight Choreographer
  • Maneerath Vijob - Hairstylist
  • Manish Raval - Music Supervisor
  • Tom Wolfe - Music Supervisor
  • Ravi Srivastava - Art Direction
  • Ishika Mohan Motwane - Still Photographer
  • Lynzi Grant - Visual Effects Producer
  • Woraphol 'Pao' Dhanashoti - Art Direction
  • Damian Martin - Prosthetic Makeup Artist
  • Chidchanok Plodripu - Production Manager
  • Ruthie Aslan - Editor
  • Inthira Sawantrat - First Assistant Director
  • Atchariya Pinitsanpirom - Costume Supervisor
  • Daniel Lawson Johnston - Key Makeup Artist
  • Ananya Rane - First Assistant Director
  • Pranav Sahni - Unit Production Manager
  • Seema Kashyap - Set Decoration
  • Ramesh Sadrani - Gaffer
  • Kim Olsen - Key Grip
  • Sunil Rodrigues - Stunt Coordinator
  • Luka Antonic - Costume Supervisor
  • David Guillod - Executive Producer
  • Steven V. Scavelli - Executive Producer
  • Anthony Liberatore - Storyboard Artist
  • Joe Whelan - Key Hair Stylist
  • Seng Kawee - Stunt Coordinator
  • Wirot Sittiwech - Gaffer
  • Peter Nicastro - Hairstylist
  • Alex Belcher - Original Music Composer
  • Anthony J. Vorhies - Production Supervisor
  • Quinn Kawata - Post Production Coordinator
  • Ari Costa - Executive Producer
  • Ari Costa - Second Unit Director
  • Cameron Barker - Sound Editor
  • Luke Torrevillas - Location Manager
  • Cary Lalonde - Second Unit Director of Photography
  • Beverley Dunn - Set Decoration
  • Maverick Dugger - Additional Music
  • Deborah Antoniou - Second Assistant Director
  • Sorayuk Mookleemas - Art Direction
  • Daniele Nastasi - Makeup Artist
  • Hu Junyi - Executive Producer
  • Michael Gilbert - Sound Editor
  • Frances Stafford - Second Assistant Director
  • Tiberio Nardi - Assistant Makeup Artist
  • Ande Parks - Story
  • Ande Parks - Graphic Novel
  • Fernando León González - Graphic Novel
  • Fred Goodman - Co-Producer
  • Supat Rangsipat - Second Assistant Director
  • Krishan Pratap Singh - Second Assistant Director
  • Craig 'Chili' Palmer - Military Consultant
  • Shelby Malone - Associate Producer
  • Monty Bass - Additional Editor
  • Kitjanat Burinrum - Set Designer
  • Pacharachan Buranasamut - Set Decoration
  • Thomas Harrison - Boom Operator
  • Tesakarn Laopakdee - Key Grip
  • Mustafa T. Merchant - Key Grip
  • Karambiah Kodendre Appaya - Key Grip
  • Watanna Garum - Makeup Artist
  • Shawn Sweeny - Military Consultant
  • Trevor Cress - Sound Re-Recording Mixer
  • Trevor Cress - Sound Recordist
  • Matthew Coby - Sound Editor
  • Jon Monroe - Additional Music