Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
- Svensk titel: Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
- Originaltitel: Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
- Speltid (min): 100
- Release (Bio): 2023-08-02
- Tagline: Heroes aren't born. They're mutated.
- IMDb: Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
Handling
Efter att ha levt skyddade från människornas värld i många år, ger sig turtle-bröderna ut för att vinna New York-bornas hjärtan och bli accepterade som normala tonåringar genom heroiska handlingar. Deras nya vän April O'Neil hjälper dem i kampen mot ett mystiskt brottssyndikat, men de kommer snart att ta sig vatten över huvudet, när en armé av mutanter släpps lös mot dem.
Medverkande
- Micah Abbey - Skådespelare - Donatello (voice)
- Shamon Brown Jr. - Skådespelare - Michelangelo (voice)
- Nicolas Cantu - Skådespelare - Leonardo (voice)
- Brady Noon - Skådespelare - Raphael (voice)
- Ayo Edebiri - Skådespelare - April O'Neil (voice)
- Maya Rudolph - Skådespelare - Cynthia Utrom (voice)
- John Cena - Skådespelare - Rocksteady (voice)
- Seth Rogen - Skådespelare - Bebop (voice)
- Rose Byrne - Skådespelare - Leatherhead (voice)
- Natasia Demetriou - Skådespelare - Wingnut (voice)
- Giancarlo Esposito - Skådespelare - Baxter Stockman (voice)
- Jackie Chan - Skådespelare - Splinter (voice)
- Ice Cube - Skådespelare - Superfly (voice)
- Paul Rudd - Skådespelare - Mondo Gecko (voice)
- Post Malone - Skådespelare - Ray Fillet (voice)
- Hannibal Buress - Skådespelare - Genghis Frog (voice)
- Jimmy Donaldson - Skådespelare - Times Square Guy (voice)
- Derek Wilson - Skådespelare - Spider (voice)
- Lukas Williams - Skådespelare - Curious Goon (voice)
- Michael Badalucco - Skådespelare - Bad Bernie (voice)
- Dempsey Pappion - Skådespelare - Bald Bronson (voice)
- John Capodice - Skådespelare - Cab Driver (voice)
- Andia Winslow - Skådespelare - TV Anchor (voice)
- Raechel Wong - Skådespelare - News Anchor (voice)
- David Faustino - Skådespelare - Normal Nate (voice)
- Danny Mastrogiorgio - Skådespelare - Toupee Tom / Police Officer (voice)
- Noel Gibson - Skådespelare - Responding Police Officer / Military Advisor (voice)
- Myra Owyang - Skådespelare - Short Sharon (voice)
- Kevin Eastman - Skådespelare - Good Human (voice)
- Alex Hirsch - Skådespelare - Bossy Goon / Scumbug (voice)
- Mike Rianda - Skådespelare - Paycheck Goon / Chop Shop Boss / Ratatouille Guard (voice)
- Bobby Wagner - Skådespelare - Man Who Thought a Giant Rat was a Big Cat but was a Rat (voice)
- Greg Levitan - Skådespelare - Gecko Goon (voice)
- Illya Quinteros - Skådespelare - Helpful Construction Worker (voice)
- Natalie Canizares - Skådespelare - Sign My Baby Mom (voice)
- Kyler Spears - Skådespelare - Apologetic Goon (voice)
- Jeff Rowe - Skådespelare - Man Who Loves Being Young and Free to Go Places (voice)
- Mark A. Mangini - Sound Designer
- Mark A. Mangini - Supervising Sound Editor
- Mark A. Mangini - Sound Re-Recording Mixer
- Trent Reznor - Original Music Composer
- Kevin Eastman - Characters
- Peter Laird - Characters
- Seth Rogen - Screenplay
- Seth Rogen - Producer
- Seth Rogen - Story
- Evan Goldberg - Screenplay
- Evan Goldberg - Producer
- Evan Goldberg - Story
- Atticus Ross - Original Music Composer
- Brendan O'Brien - Story
- Eric Kissack - Additional Editing
- Rich Delia - Original Casting
- Chris Kazmier - Visual Effects Supervisor
- James Weaver - Producer
- Linda LaMontagne - Additional Casting
- David Croomes - Associate Editor
- Woodrow White - Lead Character Designer
- Jacob Streilein - Story Artist
- Charlie Parisi - Story Artist
- Michael Semanick - Sound Re-Recording Mixer
- Dan Hernandez - Screenplay
- Benji Samit - Screenplay
- Nicolas Benoit - Lead Animator
- Gabe Hilfer - Music Supervisor
- Greg Levitan - Editor
- J.J. Villard - Visual Development
- Jeff Rowe - Screenplay
- Jeff Rowe - Director
- Jeff Rowe - Story
- Adam Richards - Casting Associate
- Lauren Airriess - Visual Development
- Christopher Bonis - Sound Effects Editor
- Sarah Simon - Lead Animator
- Maxime Sirven - Assistant Editor
- Jacques Daigle - Head of Animation
- Daniela Kriston - Researcher
- Jeffrey M. Thompson - Visual Development
- Jesse Dodd - ADR Mixer
- Nacho Molina - Visual Development
- Derek Manzella - Production Supervisor
- Simon Cuisinier - Head of Animation
- Arthur Fong - Art Direction
- Scott Carroll - Head of Animation
- Victor Hareng - Lead Animator
- Jacob Flack - Sound Effects Editor
- David Bleich - Visual Development
- Dustin D'Arnault - Visual Development
- Yashar Kassai - Production Design
- David Carrière - Lead Animator
- Marie Balland - Co-Producer
- Maxence Verniers-Diers - Animation
- Tanguy Gourret - Lead Animator
- Kyler Spears - Co-Director
- Denis Tassenoy - Lighting Supervisor
- Natan Moura - Visual Development
- Chelsea Body - Foley Mixer
- Josh Fagen - Executive Producer
- Hanna Cho - Story Artist
- Gabriel Lin - Head of Story
- Adrianna A.J. Cohen - Executive Producer
- Alex Gregson - Sound Re-Recording Mixer
- Chloé Nicolay - Story Artist
- Sean Sevestre - Visual Development
- Kent Seki - Other
- Sang Yup Lee - Story Artist
- Isabella Spadone - Story Artist
- Peter Foltz - Story Artist
- Fred Wong - Visual Development
- Florent Masurel - 2D Artist
- Kevin Jung - Foley Editor
- James A. Castillo - Character Designer
- Florent Razafimandimby - Lead Animator
- Ray Xu - Story Artist
- Adel Sabi - Character Designer
- Eryn Suchara - Assistant Editor
- Etienne Metois - Lead Animator
- Maxime Mary - Character Designer
- Nikita Chan - Visual Development
- Jennie Shea - ADR Recordist
- Kellan Jett - Visual Development
- Tiffany Lam - Art Direction
- Andrew James Ross - Story Artist
- Yebin Kang - Visual Development
- Garrett Lee - Visual Development
- Lily Nishita - Visual Development
- Ramsay McBean - Executive Producer
- Julien Meesters - Executive Producer
- Lukas Williams - Co-Producer
- Myra Owyang - Associate Editor
- Illya Quinteros - Associate Editor
- Andrew Joustra - Script Coordinator
- Cindy Y. Avila - Production Coordinator
- Justin Runfola - Character Designer
- Jules Itzkoff - Visual Development
- Matthieu Rouxel - Visual Effects Supervisor
- Anna Jahn - Production Manager
- Paige Caldwell - Story Artist
- John Jackson - Story Artist
- Art Arreola - Assistant Editor
- Tom Eichacker - Visual Development
- Alger Tam - Visual Development
- Courtney Madincea - Production Supervisor
- Yasmine Mzayek - Production Supervisor
- Ketsia A. Védrine - Production Supervisor
- Daniel Kahn - Production Coordinator
- Ryan Kuo - Production Supervisor
- Ryan Fragomeni - Production Coordinator
- Leah Koerwer - Production Coordinator
- Martin Scalzotto - Lead Animator
- David Marquis - Lead Animator
- Jean-Paul Suau - Lead Animator
- Anais Basso - 2D Artist
- Basile Gouttenoire - 2D Artist
- Romain Recher - Production Manager
- Elisa Guibert - Production Coordinator
- Tom Kurcz - Animation
- Dana Gardner - Studio Teacher
- Jorge Roldán Signes - Other