Dunkirk

  • Svensk titel: Dunkirk
  • Originaltitel: Dunkirk
  • Speltid (min): 106
  • Release (Bio): 2017-07-19
  • Release (Blu-ray/DVD): 2017-12-04
  • Tagline: Time is running out.
  • IMDb: Dunkirk

Handling

Dunkirk är berättelsen om de hundratusentals brittiska och allierade trupper som blir invaderade och omringade på stranden vid Dunkerque av fientliga styrkor under andra världskriget.

Medverkande

  • Fionn Whitehead - Skådespelare - Tommy
  • Kenneth Branagh - Skådespelare - Commander Bolton of the Royal Navy
  • Mark Rylance - Skådespelare - Captain of the Moonstone
  • Tom Hardy - Skådespelare - Farrier
  • Cillian Murphy - Skådespelare - BEF Officer
  • Harry Styles - Skådespelare - Alex
  • James D'Arcy - Skådespelare - Lieutenant-Colonel Winnant, BEF
  • Aneurin Barnard - Skådespelare - Gibson
  • Barry Keoghan - Skådespelare - George
  • Tom Glynn-Carney - Skådespelare - Older son of Moonstone captain
  • Bobby Lockwood - Skådespelare - Seaman on Hospital Ship
  • Miranda Nolan - Skådespelare - Nurse on Destroyer
  • Kevin Guthrie - Skådespelare - A&SH BEF soldier
  • Brian Vernel - Skådespelare - A&SH BEF soldier
  • Elliott Tittensor - Skådespelare - Highlander
  • Matthew Marsh - Skådespelare - Rear-Admiral of the Royal Navy
  • Jochum ten Haaf - Skådespelare - Dutch Trawler Man
  • Damien Bonnard - Skådespelare - French Soldier
  • Adam Long - Skådespelare - Second Lt. Jeffries
  • Michael Fox - Skådespelare - Royal Engineer, BEF
  • Will Attenborough - Skådespelare - Lt. Howe of the Royal Navy
  • James Bloor - Skådespelare - Oily Survivor
  • Paul Riley Fox - Skådespelare - British Soldier
  • Richard Sanderson - Skådespelare - Heinkel Spotter
  • Valiant Michael - Skådespelare - Warrant Officer
  • Piers Stubbs - Skådespelare - British Soldier (voice)
  • Johnny Otto - Skådespelare - Captain Marshall
  • Jan-Michael Rosner - Skådespelare - British Soldier
  • Brandon Duracher - Skådespelare - Soldier
  • Samgar Jacobs - Skådespelare - Royal Navy
  • Robby Prinsen - Skådespelare - Royal Navy Officer
  • Nat Shervington - Skådespelare
  • Simon Ates - Skådespelare - British Expeditionary Force Soldier
  • Caleb Bailey - Skådespelare - Soldier
  • Thomas Millet - Skådespelare - French Soldier
  • Constantin Balsan - Skådespelare - French Soldier
  • Aldo Beqiri - Skådespelare - French Soldier
  • Sander Huisman - Skådespelare - British Expeditionary Force Soldier
  • Callum Blake - Skådespelare - Private Davies
  • Luke Thompson - Skådespelare - Warrant Officer
  • Crystal Pereyra - Skådespelare - Nurse on Destroyer
  • Bram Vlot - Skådespelare - Royal Navy Sailor
  • Calam Lynch - Skådespelare - Sailor from Deal
  • Jack Riddiford - Skådespelare - Private Edwards
  • Merlijn Willemsen - Skådespelare - British Soldier on the Sittard
  • Michel Biel - Skådespelare - French Soldier
  • Niels van 't Dek - Skådespelare - Sailor on Destroyer
  • Nirman Wolf - Skådespelare - Marine
  • Tom Gill - Skådespelare - Furious Soldier
  • Christian Roberts - Skådespelare - Royal Navy Officer
  • Nick Vorsselman - Skådespelare - British Expeditionary Force Soldier
  • Jedediah Jenk - Skådespelare - British Expeditionary Force Soldier
  • Christian Janner - Skådespelare - British Soldier
  • Bradley Hall - Skådespelare - Sailor on Destroyer
  • Jack Gover - Skådespelare - British Soldier
  • Davey Jones - Skådespelare - British Soldier / Station Officer
  • Michael Fox - Skådespelare - Engineer
  • Charley Palmer Rothwell - Skådespelare - Corporal
  • Adam Long - Skådespelare - Sub-Lieutenant
  • Kevin Guthrie - Skådespelare
  • Elliott Tittensor - Skådespelare
  • Brian Vernel - Skådespelare
  • Christopher Nolan - Writer
  • Christopher Nolan - Director
  • Philippe Pickford - Aerial Coordinator
  • John Bernard - Line Producer
  • Erwin Godschalk - Line Producer
  • Jake Myers - Executive Producer
  • Greg Silverman - Executive Producer
  • Andy Thompso - Associate Producer
  • Oliver Goodier - Art Direction
  • Benjamin Nowicki - Art Direction
  • Erik Osusky - Art Direction
  • Samir Moundy - Set Decoration
  • Gary Fettis - Supervising Art Director
  • Kristin Vela - Assistant Production Coordinator
  • Luke Tuck - Production Accountant
  • Géraldine Sérafini - Production Coordinator
  • Christian max Straub - Post Production Supervisor
  • Sean Singery - Assistant Director
  • Samuel Sharpe - Production Coordinator
  • Sarah Ruemelin - Production Office Assistant
  • Jonathan Scott - Production Coordinator
  • Darren Richardson - ADR Voice Casting
  • Karen Ramirez - Production Coordinator
  • Natalie Moore - Production Accountant
  • Catherine A. McCabe - Production Coordinator
  • Manjari Makijany - Set Production Assistant
  • Hennie Loosman - Production Office Assistant
  • Gary Kett - Assistant Production Coordinator
  • Olivier Kaczmarek - Production Accountant
  • Darren Jacobs - ADR Voice Casting
  • Craig Hosking - Aerial Coordinator
  • Oliver Hatcher - Production Office Assistant
  • Robert Guerrero - Production Office Assistant
  • Valérie Farthouat - Production Accountant
  • Austin Elliott - Production Office Assistant
  • Tim McGaughy - Driver
  • Hendrik De Jonker - Driver
  • Derrick Werlé - Score Engineer
  • Carl Rydlund - Orchestrator
  • Ryan Rubin - Music Editor
  • Alan Meyerson - Scoring Mixer
  • Steve Mair - Musician
  • Andrew Kawczynski - Compositors
  • Andrew Kawczynski - Additional Music
  • Alex Gibson - Supervising Music Editor
  • John W. Chapman - Scoring Mixer
  • Raquel Wijngaarde - Location Manager
  • Paul Tomlinson - Unit Manager
  • Brian M. O'Neill - Location Scout
  • Ben Piltz - Location Manager
  • Patrick Noordzij - Location Manager
  • Scott Wesley Ross - Assistant Editor
  • Ronan Michel - Location Manager
  • Arnaud Kaiser - Location Manager
  • Benjamin Hendriks - Location Manager
  • Douglas Dresser - Location Manager
  • Thijs Bolle - Location Manager
  • Kostas Theodosiou - Digital Intermediate
  • Pete Polyakov - Color Designer
  • John Lee - Associate Editor
  • Hannah Haidar - Post Production Consulting
  • Gladys Garcia - Post Production Assistant
  • William Fletcher - Assistant Editor
  • Katherine Chou - Post Production Assistant
  • Cesha Ventre - Costume Design
  • Billy Prichard - Key Costumer
  • Olivier Ligen - Key Costumer
  • Krista Guggia - Key Costumer
  • Louis Elman - ADR Voice Casting
  • Thomas Phillips-Howard - Animation Director
  • Stephen Wong - First Assistant Camera
  • Henry Tirl - Camera Operator
  • Helmut Prein - Gaffer
  • Luc Poullain - Aerial Coordinator
  • Ryan Monro - Key Grip
  • Julien Moine - Grip
  • Hugh McCallum - Grip
  • Doug Lavender - Camera Intern
  • Bob Hall - First Assistant Camera
  • Mike Gerzevitz - Underwater Camera
  • Hugues Espinasse - Camera Operator
  • Martin Elvin - Craft Service
  • Jean-François Drigeard - Gaffer
  • John Curran - Grip
  • Hans Bjerno - Aerial Director of Photography
  • Jesse Beaird - Grip
  • Boris Abaza - First Assistant Camera
  • Tom Struthers - Stunt Coordinator
  • Bryan Thompson - Stunts
  • Mark van Swieten - Stunts
  • David Schultz - Stunts
  • Steven Sawicki - Stunts
  • Dalton Rondell - Stunts
  • Travis Quist - Stunts
  • Cedric Proust - Stunts
  • Mark Norby - Stunts
  • Tim Neff - Stunts
  • Sean Morrissey - Stunts
  • John Medalin - Stunts
  • Kye Mckee - Stunts
  • Stephanie Louie - Stunt Coordinator
  • Matt Leonard - Stunts
  • Mathieu Lardot - Stunts
  • Mathew Kaye - Stunts
  • Reid Harper - Stunts
  • Shane Geraghty - Stunts
  • Marie Fink - Stunts
  • Mark Fichera - Stunts
  • Zack Duhame - Stunts
  • Wayne Docksey - Stunts
  • Kevin Derrick - Stunts
  • Clay Cullen - Stunts
  • Tom Boney - Stunts
  • Jeffrey G. Barnett - Stunts
  • Daniel-Konrad Cooper - Production Supervisor
  • David Edouard - Assistant Production Manager
  • Bastien Larue - Assistant Production Manager
  • Christine Raspillère - Production Manager
  • Page Rosenberg-Marvin - Production Supervisor
  • Mark Scoon - Executive In Charge Of Production
  • Nicky Tüske - Production Manager
  • David Witz - Unit Production Manager
  • Willem Quarles van Ufford - First Assistant Director
  • William Pruss - First Assistant Director
  • Nilo Otero - First Assistant Director
  • Eric Richard Lasko - Second Assistant Director
  • Alina Gatti - Third Assistant Director
  • Clément Comet - First Assistant Director
  • Alexis Chelli - Second Assistant Director
  • Amaury Capel - Third Assistant Director
  • Nicolas Baldino - Second Assistant Director
  • Luisa Abel - Makeup Department Head
  • David LeRoy Anderson - Makeup Effects Designer
  • Allan A. Apone - Makeup Artist
  • Pascale Bouquière - Makeup Artist
  • Jessica Brooks - Makeup Supervisor
  • Nicola Buck - Makeup Supervisor
  • Charley Collier - Makeup Artist
  • Cheryl Daniels - Key Hair Stylist
  • Kimberly Felix - Makeup Artist
  • Bernard Floch - Makeup Artist
  • Odile Fourquin - Key Makeup Artist
  • Laura Pollock - Hairstylist
  • Melanie Queyrel Carreno - Makeup Artist
  • Fabie Roger - Makeup Artist
  • Elodie Taquet - Makeup Artist
  • Jay Wejebe - Key Makeup Artist
  • Gary Fettis - Set Decorating Coordinator
  • David Bach - ADR Editor
  • Tom Caton - Boom Operator
  • Scott Curtis - Foley
  • Michael Dressel - Foley Editor
  • Russell Farmarco - ADR Editor
  • Dominic Happé - Boom Operator
  • Eilam Hoffman - Sound Recordist
  • Gregg Landaker - Sound Re-Recording Mixer
  • Michael W. Mitchell - Sound Effects Editor
  • Eric Potter - Sound Recordist
  • Gary Rizzo - Sound Re-Recording Mixer
  • Shelley Roden - Foley
  • Unsun Song - Sound Re-Recording Mixer
  • Randy Torres - Sound Effects Editor
  • Mark Weingarten - Sound Mixer
  • Hugo Weng - Dialogue Editor
  • Michael John Fuller - Sound Editor
  • Warwick Boole - Special Effects
  • Joe McBride - Drone Operator
  • Charlie Pedersen - Special Effects
  • Ben Vokes - Special Effects Coordinator
  • Daniel Llewelyn-Williams - Special Effects Supervisor
  • Daniel Arkin - Visual Effects Editor
  • Ben Cowell-Thomas - Visual Effects
  • Steve Miller - Visual Effects Editor
  • Derrick Mitchell - Visual Effects Editor
  • Emma Rider - Visual Effects Supervisor
  • Sivaprayag - Visual Effects Editor
  • Matt Thompson - Visual Effects Supervisor
  • Christopher Nolan - Producer
  • Emma Thomas - Producer
  • Hans Zimmer - Music
  • Hoyte van Hoytema - Director of Photography
  • Lee Smith - Editor
  • John Papsidera - Casting
  • Nathan Crowley - Production Design
  • Jeffrey Kurland - Costume Design
  • Richard King - Supervising Sound Editor
  • Toby Whale - Casting
  • Toby Britton - Art Direction
  • Emmanuel Delis - Set Decoration
  • Kevin Ishioka - Supervising Art Director
  • Eggert Ketilsson - Supervising Art Director
  • Guy Belegaud - Construction Coordinator
  • Joe Ondrejko - Construction Coordinator
  • Steve Gehrke - Script Supervisor
  • Sara O'Donnell - Assistant Costume Designer
  • John Casey - Costume Supervisor
  • Aurélie Dolbeau - Set Costumer
  • Emmanuelle Pastre - Set Costumer
  • R. Adam Chambers - Gaffer
  • Henry Tirl - Steadicam Operator
  • Melinda Sue Gordon - Still Photographer
  • Paul Corbould - Special Effects Supervisor
  • Charles-Axel Vollard - Special Effects Supervisor
  • Seda Yilmaz - Visual Effects Coordinator
  • Mike Chambers - Visual Effects Producer
  • Matthew Plummer - Visual Effects Producer
  • Andrew Jackson - Visual Effects Supervisor
  • Andrew Lockley - Visual Effects Supervisor
  • Scott R. Fisher - Special Effects Coordinator
  • Marie Korf - Special Effects Coordinator
  • Patricia DeHaney - Hair Department Head
  • Jay Wejebe - Makeup Artist
  • Eric A. Lewy - First Assistant Editor
  • Laura Rindner - First Assistant Editor