Black Panther

  • Svensk titel: Black Panther
  • Originaltitel: Black Panther
  • Release (Bio): 2018-02-14
  • IMDb: Black Panther

Handling

Efter händelserna i Captain America: Civil War återvänder T’Challa till sitt hemland, det isolerade, högteknologiska afrikanska landet Wakanda, för att bli dess kung. Men när en gammal fiende dyker upp måste T’Challa, både som kung och Black Panther visa sin styrka. Han dras in i en konflikt som hotar inte bara Wakandas öde, utan hela världen.

 

Medverkande

  • Chadwick Boseman - Skådespelare - T'Challa / Black Panther
  • Michael B. Jordan - Skådespelare - Erik Killmonger
  • Lupita Nyong'o - Skådespelare - Nakia
  • Forest Whitaker - Skådespelare - Zuri
  • Andy Serkis - Skådespelare - Ulysses Klaue / Klaw
  • Danai Gurira - Skådespelare - Okoye
  • Angela Bassett - Skådespelare - Ramonda
  • Sterling K. Brown - Skådespelare - N'Jobu
  • Martin Freeman - Skådespelare - Everett K. Ross
  • Daniel Kaluuya - Skådespelare - W'Kabi
  • Florence Kasumba - Skådespelare - Ayo
  • Winston Duke - Skådespelare - M'Baku / Man-Ape
  • Letitia Wright - Skådespelare - Shuri
  • Stan Lee - Skådespelare
  • Phylicia Rashād - Skådespelare
  • John Kani - Skådespelare - King T'Chaka
  • Atandwa Kani - Skådespelare - Young T'Chaka
  • Shaunette Renée Wilson - Skådespelare - Dora Milaje
  • Isaach De Bankolé - Skådespelare - River Tribe Elder
  • Bambadjan Bamba - Skådespelare - Military Leader
  • Raven Wynn - Skådespelare - Korean Market Shopper
  • Jeremy Sample - Skådespelare - Jabari Fisherman
  • Sope Aluko - Skådespelare - Shaman
  • Elizabeth Elkins - Skådespelare - CIA Agent
  • Michael David Yuhl - Skådespelare - Ambassador
  • Alexis Rhee - Skådespelare - Sophia
  • Seth Carr - Skådespelare - Young Killmonger
  • Amechi Okocha - Skådespelare - Bueze
  • Jamel Chambers - Skådespelare
  • Tony Sears - Skådespelare - French Ambassador
  • Tahseen Ghauri - Skådespelare - U.N. Official
  • Francesca Faridany - Skådespelare - Museum Director
  • Roland Kilumbu - Skådespelare - Young Military
  • Timothy Carr - Skådespelare - UN Security Guard
  • Apollo GT - Skådespelare - Fish Market Shopper
  • Danny Chung - Skådespelare - Casino Dealer
  • James Siderits - Skådespelare - U.N. Official / Translator
  • Sydelle Noel - Skådespelare - Dora #1 / Xoliswa
  • David S. Lee - Skådespelare - Limbani
  • Travis Love - Skådespelare - Jabari Warrior
  • Mark Ashworth - Skådespelare - Security Guard
  • Lidya Jewett - Skådespelare - Young Nakia
  • Shad Gaspard - Skådespelare - Actor
  • Nabiyah Be - Skådespelare - Tilda Johnson
  • Alona Leoine - Skådespelare - School Child / Playground Kid
  • Kinley Fleurejuste - Skådespelare - Uptown Patron
  • Michael R. Ciminna - Skådespelare - Security Guard
  • Ofu Obekpa - Skådespelare - Kings Guard
  • John Y Lee - Skådespelare - Casino Dealer
  • Byron Coolie - Skådespelare - Wakandan
  • William Walker - Skådespelare - Museum Security Guard
  • Joseph Akharoh Jr. - Skådespelare - Citizen of Wakanda
  • Stanley Aughtry - Skådespelare - Merchant Tribe Warrior
  • Raenen Golez - Skådespelare - Casino Patron
  • Connie Chiume - Skådespelare - Mining Tribe Elder
  • Leo De Rivera - Skådespelare - Casino Bartender
  • Tari Omoro - Skådespelare - Jabari Drummer
  • Tevin Beech - Skådespelare - Guard
  • Andrea Antonio Canal - Skådespelare - Casino Guest
  • David Dunston - Skådespelare - Citizen of Wakanda
  • Emelita T. Gonzalez - Skådespelare - UN Philippine Represenitive
  • Josue Louis-Charles - Skådespelare - Mining Tribe
  • Isaac Phillips - Skådespelare - Mining Tribe #2
  • William Cowboy Reed - Skådespelare - Museum Guard
  • Shilo Lavallee - Skådespelare - Security Guard
  • Joseph Hiura - Art Direction
  • Kevin Feige - Producer
  • Max Sweeney - Other
  • Jennifer Jane - Hairstylist
  • Natalie Johnson - Makeup Artist
  • Sandye Kaye - Makeup Artist
  • Christine Mahuna - Sculptor
  • Ryan Coogler - Director
  • Joe Robert Cole - Screenplay
  • Ryan Coogler - Screenplay
  • Jack Kirby - Comic Book
  • Stan Lee - Comic Book
  • Ludwig Göransson - Music
  • Michael P. Shawver - Editor
  • Sarah Finn - Casting
  • Hannah Beachler - Production Design
  • Ruth E. Carter - Costume Design
  • Marlie Arnold - Assistant Art Director
  • Daniel Frank - Assistant Art Director
  • Carol Kiefer - Art Department Coordinator
  • Fabian Lacey - Conceptual Design
  • Simeon Wilkins - Storyboard
  • Molly Doyle - Casting Associate
  • Nicholas A. Mudd - Casting Associate
  • Jason B. Stamey - Casting Associate
  • Jim Ely - Software Engineer
  • Bill Graver - Other
  • Jeff Harper - Other
  • Mitul Patel - Security
  • Ryan Potter - Legal Services
  • Janine Schiro - Other
  • Victoria Alonso - Executive Producer
  • Jeffrey Chernov - Executive Producer
  • Louis D'Esposito - Executive Producer
  • David J. Grant - Producer
  • Stan Lee - Executive Producer
  • Nate Moore - Executive Producer
  • Rachel Morrison - Cinematography
  • Claudia Castello - Editor
  • Jason T. Clark - Art Direction
  • Alan Hook - Supervising Art Director
  • Alex McCarroll - Art Direction
  • Jesse Rosenthal - Art Direction
  • Jay Hart - Set Decoration
  • Ellen Arden - Makeup Artist
  • Shutchai Tym Buacharern - Makeup Artist
  • Ashleigh Chavis - Makeup Artist
  • Gigi Collins - Makeup Artist
  • Emily Coughlin - Makeup Artist
  • Nancy Cummings - Makeup Artist
  • Melanie Deforrest - Makeup Artist
  • Bailey Domke - Makeup Effects
  • Benji Dove - Makeup Artist
  • Kimberly Felix - Makeup Artist
  • Addison Foreman - Makeup Artist
  • Andy Fowler - Makeup Artist
  • André Freitas - Makeup Effects
  • Camille Friend - Hair Department Head
  • Maxwell Britton - Set Dresser
  • Sam Carter - Set Dresser
  • Nick S. Cross - Set Designer
  • Robert Lee Church - Greensman
  • Patrick Dunn-Baker - Set Designer
  • Sarah Forrest - Set Designer
  • Chad S. Frey - Set Designer
  • Russ Gautier - Art Direction
  • Terry Hill - Set Dresser
  • David James - Sculptor
  • Scott Johnson - Set Dresser
  • Wendy M. Craig - Costume Supervisor
  • Sarah Graham - Makeup Artist
  • Joel Harlow - Makeup Designer
  • Hagen Linss - Makeup Artist
  • Heather Mages - Makeup Artist
  • Para Malden - Makeup Artist
  • Ashley McGuire - Makeup Artist
  • Jaime Leigh McIntosh - Key Hair Stylist
  • Jennifer Nieman - Makeup Artist
  • Ralph A. Ochoa - Hairstylist
  • Ashley Pleger - Makeup Artist
  • Ren Rohling - Makeup Artist
  • Sian Richards - Makeup Artist
  • Duane Saylor - Makeup Artist
  • Aida Scuffle - Makeup Artist
  • Matthew Silva - Makeup Supervisor
  • Kaylee Swisher - Makeup Artist
  • Jordan Venetis - Makeup Artist
  • Adam Walls - Makeup Artist
  • LuAndra Whitehurst - Makeup Artist
  • Kentaro Yano - Makeup Artist
  • Douglas Dresser - Production Supervisor
  • Helen Pollak - Unit Production Manager
  • Scott Thaler - Unit Production Manager
  • Nancy Valle - Post Production Supervisor
  • Jason Zorigian - Production Supervisor
  • Lisa C. Satriano - First Assistant Director
  • Darrin Prescott - Second Unit Director of Photography
  • Richard K. Buoen - Conceptual Illustrator
  • Wesley Burt - Conceptual Illustrator
  • Kasra Farahani - Conceptual Illustrator
  • Mayumi Konishi-Valentine - Set Designer
  • April LaBranche - Set Decorating Coordinator
  • Fabian Lacey - Conceptual Illustrator
  • Blade Ladish - Set Dresser
  • Andrew H. Leung - Conceptual Illustrator
  • Konrad Lewis - Set Dresser
  • Anthony Liberatore - Storyboard Designer
  • Steve Mckean - Scenic Artist
  • Dan Milligan - Storyboard Designer
  • John Naehrlich - Leadman
  • Till Nowak - Conceptual Illustrator
  • Andy Park - Conceptual Illustrator
  • Graham Dane Parker - Greensman
  • Andrew Petrotta - Property Master
  • Garcia Jose Pineda - Prop Maker
  • Jose F. Garcia Pineda - Prop Maker
  • Manuel Plank-Jorge - Conceptual Illustrator
  • Norah Plum - Sculptor
  • Vicki Pui - Conceptual Illustrator
  • Raj Rihal - Conceptual Illustrator
  • Marco Rubeo - Set Designer
  • Marion Rex Smith - Set Dresser
  • Chris Samp - Painter
  • Gary Damian Thomas - Storyboard Designer
  • Kenneth Venghaus - Prop Maker
  • Cale Wilbanks - Researcher
  • Simeon Wilkins - Storyboard Designer
  • Peter J. Devlin - Sound Mixer
  • Colt Logan - Boom Operator
  • David Raymond - Boom Operator