Black Widow

  • Svensk titel: Black Widow
  • Originaltitel: Black Widow
  • Release (Bio): 2020-12-31
  • Tagline: She’s Done Running From Her Past.
  • IMDb: Black Widow

Handling

Natasha Romanoff, mer känd som Black Widow, är Avengers farligaste spion någonsin. Men nu hinner hennes förflutna slutligen i kapp henne.

 

Medverkande

  • Scarlett Johansson - Skådespelare - Natasha Romanoff / Black Widow
  • Florence Pugh - Skådespelare - Yelena Belova / Crimson Widow
  • David Harbour - Skådespelare - Alexei Shostakov / Red Guardian
  • O.T. Fagbenle - Skådespelare - Mason / Taskmaster
  • Rachel Weisz - Skådespelare - Melina Vostokoff / Iron Maiden
  • Robert Downey Jr. - Skådespelare - Tony Stark / Iron Man
  • William Hurt - Skådespelare - Thaddeus "Thunderbolt" Ross
  • Ray Winstone - Skådespelare
  • Simona Zivkovska - Skådespelare - Red Room Widow
  • Yolanda Lynes - Skådespelare - Red Room Widow
  • Jade Ma - Skådespelare - Red Room Widow
  • Shaina West - Skådespelare - Red Room Widow
  • Zhanè Samuels - Skådespelare - Red Room Widow
  • Fatou Bah - Skådespelare - Red Room Widow
  • Michelle Lee - Skådespelare - Red Room Widow
  • Madeleine Nicholls - Skådespelare - Red Room Widow
  • Nanna Blondell - Skådespelare - Red Room Widow
  • Shawarah Battles - Skådespelare - Red Room Widow
  • Georgia Curtis - Skådespelare - Red Room Widow
  • Tabby Bond - Skådespelare - Red Room Widow
  • Yasmin Riley - Skådespelare - Red Room Widow
  • Liani Samuel - Skådespelare - Anya
  • Violet McGraw - Skådespelare
  • Liran Nathan - Skådespelare
  • Olivier Richters - Skådespelare - Muscular Gulag Inmate
  • Martin Razpopov - Skådespelare - Tattoo Gulag Inmate
  • Gavin Lee Lewis - Skådespelare - Prisoner
  • Ty Hurley - Skådespelare - Prison Riot Guard
  • Paul O'Kelly - Skådespelare - Riot Guard
  • John Wolfe - Skådespelare - Guard
  • Wong Charlie - Skådespelare - Prisoner
  • David Turner - Skådespelare - SWAT Team
  • Marcel Dorian - Skådespelare - Hungarian Driver
  • Stephen Samson - Skådespelare - KGB
  • Andrew Byron - Skådespelare - Gulag Cookie Guard
  • Edward L. Oliver - Skådespelare - SWAT Team Leader
  • Dale Liner - Skådespelare - SWAT Team Leader
  • Ahmed Bakare - Skådespelare - Prisoner
  • Adam Prickett - Skådespelare - Russian Prisoner
  • Joakim Skarli - Skådespelare - Russian Soldier
  • Luigi Boccanfuso - Skådespelare - Gulag Prisoner
  • Shane Askam - Skådespelare - Gulag Riot Guard
  • Rob Horrocks - Skådespelare - Polish Soldier
  • Daniel Joseph Woolf - Skådespelare - Gulag Inmate #120
  • Tyrone Kearns - Skådespelare - Prisoner (uncredited)
  • Omar Alboukharey - Skådespelare - Flamboyant Prisoner (uncredited)
  • Tony McCarthy - Skådespelare - Prisoner (uncredited)
  • Maria Djurkovic - Production Design
  • Scarlett Johansson - Executive Producer
  • Sarah Finn - Casting
  • Stan Lee - Executive Producer
  • Stan Lee - Characters
  • Stan Lee - Comic Book
  • Kevin Feige - Producer
  • Shannon Mills - Sound Designer
  • Shannon Mills - Supervising Sound Editor
  • Jany Temime - Costume Design
  • Rob Inch - Stunt Coordinator
  • Gabriel Beristain - Director of Photography
  • Don Heck - Characters
  • Don Heck - Comic Book
  • Cedric Proust - Stunt Coordinator
  • Charles Wood - Production Design
  • Hayat Ouled Dahhou - Makeup Artist
  • Veronika Varjasi - Extras Casting
  • Louis D'Esposito - Executive Producer
  • Victoria Alonso - Executive Producer
  • John Bush - Set Decoration
  • Zakaria Alaoui - Line Producer
  • Cate Shortland - Director
  • Chris Munro - Sound Mixer
  • Chris Munro - Production Sound Mixer
  • Alexander Yurchikov - First Assistant Director
  • Jacqueline Schaeffer - Screenplay
  • Dawid Szatarski - Fight Choreographer
  • Henry Jackman - Original Music Composer
  • Michael Anthony Jackson - Storyboard Artist
  • Mike Stallion - Art Direction
  • Jade Xu - Stunts
  • Mitchell Bell - Co-Producer
  • Rob Hardy - Director of Photography
  • Ned Benson - Screenplay
  • Brad Winderbaum - Executive Producer
  • Jess Royal - Set Decoration
  • Don Rico - Characters
  • Don Rico - Comic Book
  • Dan Grace - Costume Supervisor
  • Peter James - Art Direction
  • Abdelkrim Akallach - Costume Set Supervisor
  • Charles Jarman - Stunts
  • Laura Swift - Stunts
  • David Cheung - Stunts
  • Bobby Holland Hanton - Stunts
  • Jim Barr - Art Direction
  • Blake Maslin - Head Greensman
  • Candice White - Draughtsman
  • Zoe Taylor - Costume Design
  • Carl Anthony Nespoli - Driver
  • Carl Anthony Nespoli - Stunt Driver
  • Mark Stevenson-Ellis - Petty Cash Buyer
  • Tristan Connors - Modeling
  • Todd Harris - Storyboard Artist
  • Adam Banks - Special Effects Technician
  • Josh Dyer - Stunts
  • Chris 'Flimsy' Howes - Art Direction
  • Jamie Christopher - First Assistant Director
  • Jason B. Stamey - Casting Associate
  • Rachid Aadassi - Costume Supervisor
  • Vivienne Jones - Assistant Costume Designer
  • Richard Davies - Assistant Costume Designer
  • Amin Rharda - Set Decoration
  • Brooke Dibble - Concept Artist
  • Jason Curle - Stunts
  • Darrin Denlinger - Animation
  • Darrin Denlinger - Storyboard
  • Dermot Brogan - Stunts
  • Adrian Rigby - Makeup Artist
  • Barry O'Sullivan - Production Sound Mixer
  • Mounir Saguia - Casting
  • Zsolt Molnar - Location Manager
  • Katia Bokor - Translator
  • Sandra Marthon - Extras Casting
  • Lee Millham - Stunt Driver
  • Molly Doyle - Casting Assistant
  • Per Henry Borch - Line Producer
  • Adam Collins - Stunts
  • Martin Ivanov - Stunt Double
  • Martin Ivanov - Stunt Driver
  • Arnaud Putman - Set Decoration
  • Anna Haigh - Tattoo Designer
  • Anna Haigh - Graphic Designer
  • Andy Park - Visual Development
  • Daniel Fortin - Costume Assistant
  • Chris Armstrong - Supervising Editor
  • Sarah Ginn - Assistant Art Director
  • Sarah Ginn - Standby Art Director
  • Darrell Warner - Concept Artist
  • Kate Chadderton - Costume Coordinator
  • Cali Nelle - Fight Choreographer
  • Ivan Iliev - Stunts
  • Michaela McAllister - Stunt Double
  • Lauren Okadigbo - Stunt Double
  • Sarah Lawrence - Stunt Coordinator
  • Daniel R. Bentley - Special Effects Technician
  • Béla Orsányi - Stunts
  • Brahim Ait Belkas - Boom Operator
  • Abdellah Achir - Assistant Art Director
  • Josh Dillard - Assistant Location Manager
  • Tihomir Vinchev - Stunts
  • Jason Chalmers - Prop Designer
  • Marzenna Fus-Mickiewicz - Makeup Artist
  • Sarah Iovino - Art Department Coordinator
  • Zsolt Ferenc Maier - Extras Casting
  • Nathan Aldous - Stunts
  • Fouad Chairi - Casting
  • Christopher James Miller - Props
  • Andrew Proctor - Assistant Art Director
  • Tara Ilsley - Assistant Art Director
  • Eniko Fulop - Stunts
  • Nora Pinter - On Set Dresser
  • Vasil Yordanov - Stunts
  • Pierre Bohanna - Modeling
  • Gary Chandler - On Set Dresser
  • James Young - Fight Choreographer
  • Mandy Eyley - Editor
  • Csaba Bagossy - Special Effects Technician
  • Florian Robin - Stunt Coordinator
  • Michelle Wraight - Production Supervisor
  • Daniel Dallos - Unit Manager
  • Ivan Weightman - Concept Artist
  • David O'Donoghue - Transportation Captain
  • Luke Tumber - Stunts
  • Monique Holt - Costume Assistant
  • Máté Gajdics - Costumer
  • Haraszti Blanka - Costumer
  • Badr Balafrej - Casting
  • Jack Jagodka - Stunts
  • Alex Holmes - Makeup Trainee
  • Paul Bailey - Stunt Driver
  • Lizzie Osborne - Draughtsman
  • Lucy Cork - Stunt Double
  • Lorraine Cooksley - Costume Design
  • Matt Sherren - Stunts
  • Lisa D. Quercioli - Key Costumer
  • Sue Bradbear - Costume Design
  • Tom Cotton - Stunts
  • Philip Banks - Second Assistant Director
  • Al Holland - Stunts
  • Matthew G. Armstrong - Special Effects Technician
  • Heather Carby - Prop Maker
  • Clare Eastham - Makeup & Hair
  • Glen Caroll - Third Assistant Director
  • Mark Cockren - Second Second Assistant Director
  • Josh Goodman - Third Assistant Director
  • Mate Gyorgy - Second Unit
  • Charlie Rotheram - Extras Casting
  • Jeremie Vigot - Stunts
  • Charlotte Anthony - Draughtsman
  • Jemma Buckley - Assistant Set Decoration
  • Ashley Bussell - Petty Cash Buyer
  • Lauren Debeukelaere - Art Department Trainee
  • Sam Farr - Set Dresser
  • Rupert Hancock - Props
  • Amy Herring - Art Department Assistant
  • Cheyenne Hughes - Art Department Assistant
  • Austin Huntley - Art Department Assistant
  • Clive Ingleton - Decorator
  • Gemma Kingsley - Graphic Designer
  • Rob Mear - Supervising Art Director
  • Nathan Payne - Set Dresser
  • Daniel Rutter - Modeling
  • Jo Sansom - Draughtsman
  • Silvia Stroppa - Draughtsman
  • Pete Thompson - Concept Artist
  • Julia Tonetti - Draughtsman
  • György Albitz - Special Effects Technician
  • Will Bazeley - Special Effects Technician
  • Madeleine Escarne - Casting Assistant
  • Lysandre Mbappé - Casting Associate
  • Mark Dennis - Driver
  • Dante Gallo - Driver
  • Mark Mustafa - Driver
  • Karoly Niklasz - Transportation Captain
  • Jeffrey Warren - Driver
  • Inam Choudhury - Location Manager
  • Matt Craufurd - Assistant Location Manager
  • Corey Gilbert - Assistant Location Manager
  • Harriet Hodgskin - Location Coordinator
  • Matt Risebrow - Location Manager
  • Nick Brown - VFX Artist
  • Salima Oulad Dahhou - Makeup Artist
  • Erin Jameson - Stunt Double
  • Lucy-Jayne Murray - Stunts
  • Cecilia C. Ice - Stunts
  • Sarah Lezito - Stunt Driver
  • Katy Bullock - Stunt Driver
  • Joanne Coles - Stunt Driver
  • Oscar Crane - Stunts
  • Dave Boyle - Stunts
  • Aidan Brindle - Stunts
  • Aidan Brindle - Stunt Driver
  • Yusuf Chaudhri - Stunts
  • Billy Clements - Stunts
  • James Cox - Stunts
  • Eduardo Gago Muñoz - Stunts
  • Genadiy Ganchev - Stunts
  • Allan Hewitt - Stunt Coordinator
  • Max Häusle - Stunts
  • Daren Nop - Fight Choreographer
  • Leesa Pate - Stunt Driver
  • Vasil Simeonov - Stunts
  • Chris Waite - Stunts
  • Marton Dancz - Extras Casting
  • Jordan Feemster - Sound Assistant
  • Luke Hollingworth - Boom Operator
  • Panka Bojtor - On Set Dresser
  • Erinn Cahil - Costume Assistant
  • Michael Carey - Costume Assistant
  • Kate Collis - Costume Design
  • Jessica Davis - Costume Design
  • Natasha Freeman - Costume Design
  • Eniko Karadi - Costume Design
  • Sara Khabir - Costume Coordinator
  • Susan MacKenzie - Costume Design
  • Gary Page - Costume Design
  • Margarethe Schmoll - Costume Design
  • Ella Sehic - Costume Assistant
  • Barbara Urbanyi - Key Costumer
  • Sam Williams - Modeling
  • Kat Ali - Makeup Artist
  • Liz Bradbear - Makeup Artist
  • Jenna Roseanne Drew - Makeup Artist
  • Daniele Nastasi - Makeup Artist
  • Daniele Nastasi - Hair Designer
  • Camilla Wimble - Stunt Double
  • Redouane Meftah - Casting
  • Zi Chao Tan - Animation