Black Phone, The

  • Svensk titel: Black Phone, The
  • Originaltitel: The Black Phone
  • Speltid (min): 102
  • Release (Bio): 2022-06-24
  • Tagline: Never talk to strangers.
  • IMDb: Black Phone, The

Handling

Finney Shaw, en blyg men smart 13-årig pojke, kidnappas av en sadistisk mördare och blir inlåst i en ljudisolerad källare där det är lönlöst att skrika. När en urkopplad telefon på väggen börjar ringa, upptäcker Finney att han kan höra rösterna från mördarens tidigare offer. Och de är fast beslutna att se till att det som hände dem inte händer Finney.

Medverkande

  • Ethan Hawke - Skådespelare - The Grabber
  • Mason Thames - Skådespelare - Finney Shaw
  • Madeleine McGraw - Skådespelare - Gwen Shaw
  • Jeremy Davies - Skådespelare - Mr. Shaw
  • James Ransone - Skådespelare - Max
  • Michael Banks Repeta - Skådespelare - Griffin
  • Kellan Rhude - Skådespelare
  • J. Gaven Wilde - Skådespelare - Moose
  • E. Roger Mitchell - Skådespelare
  • Gina Jun - Skådespelare - Bruce's Mother
  • Ryan Cronan - Skådespelare - Young Bruce
  • Braxton Alexander - Skådespelare - Jackass#2
  • Andrew Farmer - Skådespelare - Teammate #1
  • T. Maxwell Martin - Skådespelare - Teammate #2
  • Brady Ryan - Skådespelare - Matt
  • Jacob Moran - Skådespelare - Billy
  • Jordan Isaiah White - Skådespelare - Matty
  • Spencer Fitzgerald - Skådespelare - Buzz
  • Kristina Arjona - Skådespelare - Ms. Fulgrim
  • Tristan Pravong - Skådespelare - Bruce
  • Ron Blake - Skådespelare - EMT
  • Robert Fortunato - Skådespelare - Patrolman #2
  • Chris TC Edge - Skådespelare - Fireman
  • Mark Riccardi - Skådespelare - Umpire
  • Brady Hepner - Skådespelare - Vance Hopper
  • Troy Rudeseal - Skådespelare - Detective Miller
  • Megan Petersen - Skådespelare - Math Teacher
  • Bay Allebach - Skådespelare - Teen Girl #2
  • Mike Bailey - Skådespelare - Bruce's Father
  • Christine Connelly - Skådespelare - School Office Lady
  • Matthew Simmons - Skådespelare - Adult Volunteer
  • Ray Strachan - Skådespelare - Harrison
  • Patti Podesta - Production Design
  • Scott Derrickson - Screenplay
  • Scott Derrickson - Director
  • Scott Derrickson - Producer
  • Frédéric Thoraval - Editor
  • Jason Blum - Executive Producer
  • Eliza Pollack Zebert - ADR Editor
  • Mark Riccardi - Stunt Coordinator
  • C. Robert Cargill - Screenplay
  • C. Robert Cargill - Producer
  • Brett Jutkiewicz - Director of Photography
  • Richard Bucher - Stunt Double
  • Patty Toy - Stunt Double
  • Joe Hill - Executive Producer
  • Joe Hill - Short Story
  • Patrick Stephenson - Driver
  • Jason Blumenfeld - First Assistant Director
  • Jonathan Wales - Sound Re-Recording Mixer
  • Michael S. Martin - Property Master
  • D. Chris Smith - Sound Designer
  • D. Chris Smith - Foley Editor
  • Paul Hackner - Supervising Sound Editor
  • Paul Hackner - Sound Re-Recording Mixer
  • Jason Willis - Key Makeup Artist
  • Charlie Wright - Transportation Coordinator
  • Amy Andrews - Costume Designer
  • Rick Pour - Makeup Department Head
  • Rick Pour - Special Effects Makeup Artist
  • Jeff Goodwin - Special Effects Makeup Artist
  • Joseph Feld - Set Designer
  • Jessie Pariseau - Sound Effects Editor
  • Ryan Turek - Executive Producer
  • Antonio Gallardo - Visual Effects Producer
  • Jan Ruona - Camera Operator
  • Kelli Barksdale - Stunt Double
  • Doug Cordonier - Best Boy Grip
  • Drew Sacks - Visual Effects Editor
  • Susan Boyajian - ADR Voice Casting
  • Kent Johnson - Visual Effects Supervisor
  • Mike Gentilini Jr. - Drone Operator
  • Stephen F. Newnam - Finishing Producer
  • Daniel Williams - Grip
  • Daniel Locicero - Fight Choreographer
  • Noah Schultz - Stunt Double
  • Jeff Hinton - ADR Mixer
  • Harrison Huffman - Production Supervisor
  • Harrison Palmer - Key Rigging Grip
  • Ally Conover - Casting Associate
  • Kellen Bloomer - Boom Operator
  • Priscilla Green - Hairstylist
  • Kevin Strahm - Sound Mixer
  • Danny Brazen - Key Grip
  • Dan Turek - First Assistant Camera
  • Christopher H. Warner - Executive Producer
  • Christopher H. Warner - Unit Production Manager
  • Elanor Rimassa - Utility Sound
  • Jennifer Scudder Trent - Co-Producer
  • Aliyah Baynes - Costume Supervisor
  • Ferenc Lukács - ADR Recordist
  • Tracy Breyfogle - Art Department Coordinator
  • Renee Minasian - Post Production Supervisor
  • Demitria Lyles - Set Costumer
  • David Brian Martin - Stunt Double
  • Ashley Clements - Assistant Property Master
  • Lilly Tyson - Casting Assistant
  • Bennett Todd - Grip
  • Jon Romano - Head of Production
  • Jason Johnson - Digital Imaging Technician
  • Chris Schmidt Jr. - Stunt Double
  • Alex Meglei - Stunt Double
  • Jamison Rabbe - ADR Mixer
  • Zach Edwards - Location Assistant
  • Benjamin Hinnant - Stunt Double
  • Dallas Clarke Thomas - Graphic Designer
  • Wes Simpkins - Storyboard Artist
  • Kara McGee - Script Supervisor
  • Ted Teske - Sound Re-Recording Mixer
  • Delanie Gilliss - Assistant Makeup Artist
  • Weldon Steinke - Key Hair Stylist
  • Alex Beaver - Second Second Assistant Director
  • Shane Forbes Bates - On Set Dresser
  • Kristen Crouch - Props
  • Jeremy Lee - Set Dresser
  • Elliott Elsey - ADR Recordist
  • Jacob Bridges - Special Effects Technician
  • Kate T.C. Lin - Compositor
  • Ben Tardif - Stunt Double
  • Samantha Keener - Grip
  • Anthony Riggi - Electrician
  • Jacob Aller - Costumer
  • Steven Witkowski - Set Costumer
  • Jesse Stratford - Location Assistant
  • Stephen Glawson - Script Coordinator
  • Tracy Oliver - Animal Coordinator